Milwaukee News

 

State Fair 2014 Opens Today!

State Fair Main Stage
7:30 Phil Vassar with Maggie Rose

Bank Mutual Amphitheater
9:30 AMOpening Ceremonies
11:00 AM4-H Drama Company
12:00 PM4-H Showcase Singers
1:30 PMKids From Wisconsin
2:45 PMKids From Wisconsin
4:30 PMDe'Anna "The HypnoChick" presented by Leinenkugel's
6:00 PMDe'Anna "The HypnoChick" presented by Leinenkugel's
8:00 PMHome Free

Badgerland Financial Discovery Barnyard
9:00 AMBadgerland Financial Discovery Barnyard

Case IH Coliseum
9:00 AMDairy Cattle Show - Holstein - Junior Show
6:00 PMClydesdale Draft Horse Show - Hitch

Cattle Barns
9:00 AMFeaturing Dairy Cattle

Farm & Family Building
9:00 AMFarm & Family Building

Livestock/Horse Barn
9:00 AMFeaturing Clydesdales
11:00 AMMilking Demonstrations
1:00 PMMilking Demonstrations
3:00 PMMilking Demonstrations
5:00 PMMilking Demonstrations

Poultry & Rabbit Palace
9:00 AMFeaturing Poultry and Rabbits
10:00 AMRabbit Showmanship - Junior Show

Sheep & Goat Barn
9:00 AMFeaturing Sheep and Boer Goats
10:00 AMSheep Breed Shows

Swine Barn
8:00 AMSwine Breed Shows
9:00 AMFeaturing Swine and Goats

Horticulture, Crafts, Culinary & Textiles
10:00 AMFloral Demo
11:00 AMFloral Demo
12:00 PMFlowers by Jan, Wendy Wurster
1:00 PMFlowers by Jan, Wendy Wurster
2:00 PMWine Making Demo
3:00 PMBonsai Demo
4:00 PMBeer Making Demo
5:00 PMCactus and Succulents Demonstrations

Activity Stage
12:00 PMBrew City Wrestling with Meet & Greet
2:30 PMBrew City Wrestling with Meet & Greet
6:00 PMGolden Idol
7:30 PMGo BONKERZ at the Fair!
8:45 PMGo BONKERZ at the Fair!

We Energies Energy Park
12:00 AMWe Energies Energy Park
7:30 AMTest Event
9:00 AMEarly Bird
9:30 AMPower Play Pandemonium
10:00 AMMelinda Myers - Gardening Expert
10:30 AMSky Hunters Birds of Prey
11:30 AMPower Play Pandemonium
12:00 PMVenture Visit / Hawk Talk
12:30 PMFantastic Fuel Force
12:30 PMSensational Servings with Chef Mark
1:30 PMMelinda Myers - Gardening Expert
1:30 PMSky Hunters Birds of Prey
2:30 PMSolar Speedway Spectacular
3:00 PMWisconsin Honey Producers

Wilderness Resort Family Variety Stage
11:00 AMKenny Ahern
12:00 PMJared Sherlock
1:00 PMJames Wedgwood
2:00 PMKenny Ahern
4:00 PMJared Sherlock
5:00 PMJames Wedgwood
6:00 PMKenny Ahern
7:00 PMJared Sherlock
8:00 PMJames Wedgwood

Wisconsin Products Pavilion Stage
10:00 AMWI Maple Syrup Producers
10:30 AMSalsa Man
11:00 AMGood Earth Soap
12:00 PMTourism
1:00 PMAlice in Dairyland
2:00 PMWI Cherry Growers Association
4:00 PMWI Dairy Goat Products
5:00 PMWI Potato Growers Auxiliary Potato Eating Contest
6:00 PMUsingers

World Café Stage
11:00 AMKIDS Encore
12:30 PMBallet Folklorico Nacional of Milwaukee
2:00 PMBallet Folklorico Nacional of Milwaukee
4:00 PMKIDS Encore
5:00 PMKenya Safari Acrobats
6:00 PMKenya Safari Acrobats
7:00 PMKenya Safari Acrobats
8:00 PMSamantha Fairuz Belly Dance Revue
9:00 PMSamantha Fairuz Belly Dance Revue
10:00 PMSamantha Fairuz Belly Dance Revue

Apollo's Gyros
2:00 PMJerry & Nora

Big Sky Country Bar & Grill
11:00 AMDJ Mike Tischer & Friends
3:00 PMDJ Mike Tischer & Friends
7:00 PMRebecca & The Grey Notes

Brew City
6:00 PMGod's Outlaw

Budweiser Pavilion
11:00 AMRun Carolina
3:30 PMRoad Crew
7:30 PMThe Toys

Charcoal Grill Roadhouse
11:00 AMKenny Sunshine and the Shadows
2:30 PMSoul Kitchen
6:00 PMMilwaukee's Finest

Cracovia
4:00 PM"Still Stormin'" Polka Mania Band

Door County Fish Boil
12:00 PMVern and the Originals
6:00 PMShag

Double K Ranch Grub & Suds
1:00 PMLJ & Bill
6:30 PMPieces of Led

Knucklehead
1:30 PMJJ Eckl
6:30 PMSaving Savannah

Lakefront Brew Pub & Eatery
12:30 PMPolka: Bryan O'Donnell and Friends
4:00 PMPeter Donalds Beatles Sing-Along
6:30 PMMeet the Lakefront Brewmaster
7:30 PMElvis Impersonator: John Lombard Show

Leadfoot's Bar & Grill
12:30 PMEric Ebert's Tribute to Neil Diamond
6:00 PMJerry & Nora with the Memphis Revue

Major Goolsby's Heartland
12:00 PMRyan McIntyre
5:45 PMExtra Crispy Brass Band

Margarita Express
10:00 AMKawsay

Miller Lite Sports Bar & Grill
11:00 AMRudy & Vee
1:45 PMMiller Rhythm & Brews Revue
6:45 PMRebel Grace

Pitch's BBQ / Miss Katie's Diner
1:00 PMMoonlight Karaoke
6:30 PMLive at Nine

Robert's
12:30 PMEric Ebert's Tribute to Neil Diamond
6:00 PMJerry & Nora with the Memphis Revue

Rupena's
1:00 PMMarydel Rae Duo
7:00 PMBobby Way and the Wayouts

Saz's Miller High Life Pavilion
1:00 PMSaddleBrook
6:30 PMBobby Friss
1:00 PMAndrea & The Mods
6:00 PMCold Sweat and the Brew City Horns

Slim McGinn's Irish Pub
5:00 PMTeam Trivia
6:30 PMTeam Trivia
8:00 PMTeam Trivia

Slim McGinn's West
12:00 PMSuzy Sparkles Face Painting
3:00 PMTrinity Irish Dancers
6:30 PMFrogwater

Sprecher Landing
11:00 AMDavid Hall
3:00 PMAdam Fettig
6:30 PMKiller Clowns Acoustic Circus

Tavern at the Park
12:30 PMSonic Circus
6:30 PMBella Cain

Tropics at the Fair
2:00 PMCaribbean Eclipse
7:00 PMKing Solomon

Water Street Brewery
6:00 PMThe Orphans

Racing Animals Arena
9:30 AMRacing Ducks
10:30 AMSaz's Racing Pigs presented by the Milwaukee Admirals
11:30 AMRacing Ducks
12:30 PMSaz's Racing Pigs presented by the Milwaukee Admirals
1:30 PMRacing Ducks
2:30 PMSaz's Racing Pigs presented by the Milwaukee Admirals
4:30 PMRacing Ducks
5:30 PMSaz's Racing Pigs presented by the Milwaukee Admirals
6:30 PMRacing Ducks
7:30 PMSaz's Racing Pigs presented by the Milwaukee Admirals

Exposition Center
9:00 AMWisconsin State Fair History Exhibit "Through All The Years"
9:00 AMYoung People's Art Exhibit

Natural Resources Park
9:00 AMNatural Resources Park

Wisconsin State Fair Park
9:00 AMGreen & Growing Garden Walk presented by We Energies
9:00 AMHouse of Moo
3:00 PMDaily Parade

 

More Articles